Země / Jazyk

Historie

Plymovent

 

Příběh značky Plymovent se začal psát před 40 lety. Základy této společnosti, postavené na znečištěném vzduchu a ovzduší, nalezneme ve Švédsku a v Holandsku. Do těchto dnů o problematiku znečištění vzduchu a ovzduší nejevil nikdo zájem, tudíž se jednalo o rozhodnutí takřka vizionářské. Odsávání a filtraci znečištěného vzduchu se tudíž odborně věnujeme již více než 40 let. Níže se o naší historii dozvíte více. Je to příběh podnikatelského ducha, inovací, akvizic, vzestupů i pádů. Především je to ale příběh stovek mužů a žen, pracujícíh v Plymoventu za těchto více než 40 let jeho existence. Oni tvoří naši minulost, současnost i budoucnost. Na ně jsme hrdi. To oni vytváří vskutku velkou a globální společnost, jakou jsme dnes.

 

Plymovent vzešel ze dvou nezávislých, nicméně velmi podobně zaměřených společností. Jedna z nich vznikla ve Švédsku, druhá v Holandsku. Švédská společnost se soustředila na zakázková řešení odstranění svařovacích dýmů pro velké a významné klienty, kovové výrobky, vyvinuté a instalované vlastními techniky a inženýry. V tutéž dobu se nizozemská společnost zaměřila na prodej Plug&Play produktů prostřednictvím svých distributorů, partnerů a dealerů. Dvě společnosti, dvě rozdílné strategie, ale jeden společný cíl: čistý vzduch v pracovním prostředí po celém světě. A to je přesně to, co děláme dodnes: ČISTÝ VZDUCH PŘI PRÁCI.

 

Entrepreneurs

 

In 1975 in The Netherlands, Dirk den Dekker started a new venture: Euromate. Its initial mission was to apply the electrostatic filter principle to commercial air cleaners. Easy to install, hassle free products based on sheet metal were developed. From that moment on, hassle free products continue to be a corner stone of all our products. From a new office in the beautiful city of Alkmaar and with a focus on innovation, the start-up grew to become a company with a large portfolio and clients across Europe. One of the highlights in its history was the introduction of a complete new product line at the end of the last century. Filter systems based on Polypropylene, at that time a material rarely used in the metal industry. The ProLine 2000 product line was ahead of its time and took the market by storm and competitors by surprise. Still today the upgraded and further developed ProLine 2000 (e.g. the MFD or the UltraFlex) is a state of the art product line, sold to numerous satisfied clients worldwide.

 

In the same period, 1976 in Sweden, John Plymoth started to design products that extracted welding fumes. Plymoth -as the company was named- started its business based on customer intimacy and engineered solutions. Soon its sheet metal products found their way to the international market. During the eighties of last century, Plymoth established various own subsidiaries worldwide, resulting in sales offices in the USA, Canada, Germany and France. At the same time a strong dealer network spanning across Europe was developed and the company started to grow.

 

Acquisitions

 

In 1989 Plymoth acquired the Swedish company CelciusVent; a leading manufacturer and distributor of ventilation systems for the capturing of vehicle exhaust. The two company names were combined and the brand as we know it today was born: PLYMOVENT.

Ten years later, in 1999, Euromate acquired Lucom. Lucom had been a loyal distributor in the Netherlands, Belgium and Luxembourg and its founder did not have a successor. This acquisition was the start of the Clean Air Group.

And in 2006 the Dutch Clean Air Group acquired the Swedish Plymovent. The Clean Air Group continued its dual brand strategy and grew until the year 2008. Unfortunately with the fall of Lehman Brothers the growth abruptly stopped.

In 2014 the current shareholders acquired 100% of all Plymovent shares with the aim to continue to build a great company on the foundation laid in the past. The focus will be on industrial applications such as the ventilation and extraction of welding fumes, vehicle exhaust fumes and oil mist.

 

Jedna značka, jedna budoucnost

 

Already in 2011 the Clean Air Group rebranded all its companies and products to the well-known and international recognizable brand name: Plymovent. Nowadays Plymovent is again focusing on innovation and quality manufacturing. Based on our expertise and experience gained in the last 40 years, we aim to surpass our client needs and expectations. Through our subsidiaries in France, USA, Canada, Germany and the Netherlands and through our loyal partners all around the world we continuously listen to our clients to understand their needs, so we can respond with even better and more innovative products. Plymovent continues to invest and innovate in: Clean air at work.

 

 

 

 

KONTAKT

JVB Engineering s.r.o.
Komenského 1173
408 01 Rumburk
Česká republika

T +420 412 333 291
E info@plymovent.cz

O společnosti

Plymovent pečuje o vzduch, který dýcháte. Nabízíme produkty, systémy a služby, které zajišťují čistý vzduch na pracovišti, a to kdekoliv na světě.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace